... stále se nacházíte na webových stránkách nejstaršího brněnského futsalového klubu ...


Menu

Kniha návštěv
číst z knihy
přidat vzkaz do knihy

futsal-fifa
e-fotbal
brněnský futsal
stránky ČMFS
Odkazy

Počítadlo
[CNW:Counter]
  Tomson STŽ Brno - historie - přehled

      Tým byl založen partou spolužáků Petra Růžičky, kteří společně absolvovali stejnou základní školu a scházeli se na jejím hřišti na Plovdivské ulici (náhled-360 st.). Od založení až do současné doby hrála za tým více než padesátka hráčů.

      Před vznikem pravidelných soutěží v Brně se tým zúčastňoval turnajů na Brněnsku a v sezóně 1985 startoval v okresní lize Brno-venkov, kterou hned v premiérovém startu vyhrál. (V Brně se pravidelné soutěže nekonaly a potencionálních soupeřů bylo jako šafránu). Častější byly starty na turnajích (Ivančicko, Zbýšovsko, Oslavansko, Blanensko, Žďársko), kde oproti Brnu byla delší tradice malé kopané. Výsledky na turnajích zpočátku odpovídaly tehdejšímu nízkému věkovému průměru hráčů (15-16 let).

      Po zahájení pravidelných soutěží v Brně (1986 - 18 klubů), jejichž vznik vedení klubu spoluiniciovalo, startoval tým ve 2. Brněnské lize, z které po dvou sezónách postoupil do 1. Brněnské ligy.

      Po určitém útlumu futsalového nadšení po revoluci v roce 1989, se kterým se klub nemohl smířit, opětovně se vedení klubu podílelo s dalšími organizátory (Polák, Táborský, Štěrba) na renesanci brněnských soutěží malého fotbalu (1993/94), kterou následně rozšířila práce a obětavost Zdeňka Poláka.

      V roce 1993 si tým vybojoval účast v Krajské lize Jižní Moravy (Oblastní liga, 3.liga a dnes Divize G), ve které úspěšně působil 5 sezón, přičemž v 16-ti členné lize bylo nejhorší umístění 5. místo v sezóně 1993/94. V době postupu z divize do 2. ligy byl tým jednoznačně vedoucí celek dlouhodobých tabulek divize. V roce 1996 se tým zúčastnil kvalifikace o 2.celostátní ligu, do které se kvalifikoval z 2.místa 3.ligy. Účast ve 2.celostátní lize týmu těsně unikla o 1 gól inkasovaný v závěru posledního utkání.

      V ročníku 1998/99 skončil tým na 2.místě v Divizi G a postoupil přímo do 2.ligy Východ. Hned v první sezóně se druhé nejvyšší futsalové soutěži se Tomson STŽ skvěle uvedl a obsadil výborné 4. místo (16 účastníků). V následujících dvou sezónách se hrál klidný střed tabulky (7. a 8. místo). V době dokončování generační hráčské výměny měl tým potíže a hrozící sestup z 2.ligy odvrátil až v závěrečné třetině soutěže a zejména vítezstvím v baráži o 2.ligu v Ostravě v červnu 2003. V současné době tým hraje svá domácí utkání v nové hale v Brně - Bohunicích.

      V roce 1989 byly navázány přátelské styky s prvoligovým belgickým klubem MFC Chatelet, které vyústily ve dvojnásobnou účast na turnajích v Belgii v roce 1989 a 1992. Belgický tým se v roce 1991 zúčastnil klubem organizovaného halového turnaje International Cup ´91 v Brně.

      Tým ve své historii startoval zhruba na třech stovkách turnajů v celé České republice, ale i na Slovensku a v Belgii. Vedle několika utkání s belgickými celky změřil Tomson STŽ síly i s týmy z Itálie, Maďarska, Rakouska, Polska a Slovenska.

      Od počátku 90.let sehraje Tomson STŽ v průměru 80 ligových a turnajových utkání ročně. První polovina historie klubu znamenala při menším počtu ligových soutěží, značné množství účastí na různých turnajích, které se dříve pořádaly mnohem více než v v současné době. Klub také pořádal tradiční turnaj na hřišti na Plovdivské v Žabovřeskách, jarní a podzimní Žabovřesky Cup. V letech 1987 - 1998 byl podzimní turnaj pořádán celkem 12x.

      V souvislosti s určitou generační výměnou hráčů byl vytvořen B-tým Tomson STŽ Brno, který byl přihlášen od ročníku 2000/01 do brněnských soutěží. V současné době B-tým klubu hraje 2.B třídu brněnského futsalu.

      Celá historie týmu je podrobně zachycena v téměř 30-ti objemných svazcích klubové kroniky, vybrané fotografie najdete v sekci historie i na těchto klubových stránkách.


  datum založení :
18.května 1982  
  president klubu :
Petr Růžička  
  
  vedoucí týmu :
Roman Šimeček  
Zezulova 13  
620 00 Brno  
+420 777 571 663   
futsal@simecek.cz  
  registrační č. ČMFS :
602901  
  registrace MV ČR :
VSP/1-2109/90-R  
  IČO:00547654  
  E-mail :
  tomson.stz.brno@seznam.cz  

Copyright © 2002-9 Ing. Roman Šimeček futsal@simecek.cz, optimized for Interner Explorer, designed and created by Radek Březina & Martin Charvát